Henna to produkt pozostawiony w czystej postaci, stanowi całkowicie naturalną alternatywę dla komercyjnych farb do włosów.

Komercyjne farby do włosów zawierają wiele związków chemicznych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia przy długotrwałym ich stosowaniu. Henna jest zatem idealna dla osób wrażliwych na chemikalia, które chcą zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych na gotowe produkty komercyjne. Unikanie wchłaniania substancji chemicznych przez skórę głowy to tylko jedna z zalet stosowania ziół, takich jak henna, do farbowania włosów. Regularne nakładanie gęstej mieszanki pasty z henny na włosy wzmacnia łodygę włosa i powiększa jego objętość, nadając włosom grubszy wygląd. A ponieważ cząsteczki garbnika w hennie pomagają wypełnić pory włosów, włosy poddane hennie stają się zdrowe i błyszczące, ponieważ porowatość włosów jest zmniejszona. Chociaż czysta henna wytwarza czerwony barwnik, inne zioła, takie jak indygo, kasja czy amla, mogą zrównoważyć jasnoczerwony kolor i nadać włosom odcienie od kasztanowego do najciemniejszego brązu oraz czerni lub złocistego, brzoskwiniowego i miedzianego. Eksperymentowanie z innymi naturalnymi dodatkami do mieszanki henny, takimi jak parzona kawa, może również przynieść różne odcienie brązu, czekolady i kasztanowego. Jeśli wcześniej farbowałaś włosy chemicznymi farbami, przed zastosowaniem henny odczekaj przynajmniej pół roku. Twoje włosy albo nie przyjmą barwnika henny, albo zmienią się w zielone. W jaki sposób działa henna podczas farbowania włosów

Jest to możliwe, jeśli twoja henna zawiera dodatki.

Sattva Ayurveda naturalna czerwona henna nie zmienia koloru na zielony. Ale istnieje również możliwość, w zależności od poprzedniego zastosowania chemii, że twoje włosy mogą zmienić kolor na zielony, jeśli użyjesz indygo z henną. Zwykle zieleń znika po kilku dniach, gdy indygo osiądzie na włosach. Przed nałożeniem henny na całe włosy wykonaj test pasmowy i upewnij się, że włosy są czyste, bez dodatkowego produktu. Uzyskanie dokładnego wyniku, o jaki ci chodziło, może zająć trochę prób i błędów, ale możesz kupić już wymieszane odcienie henny.