Istnieje wiele możliwości zastosowania różnych materiałów budowlanych przy projektowaniu schodów, od szklanych konstrukcji, które wydają się unosić w przestrzeni, do nowoczesnych stalowych schodów w jasnych, matowych lub szczotkowanych wykończeniach, po trwałe drewno, jak dąb lub teak.

Zastanów się nad połączeniem materiałów i przemyśl, co będzie najlepsze w Twoim wnętrzu. Najnowsze trendy zmierzają w kierunku bardziej ponadczasowego wyglądu i zastosowaniu wysokiej jakości materiałów i prostych detali. Nie zmieniamy schodów tak często, jak wyposażenie kuchni, ale jest to tak duża część domu, że powinna wykraczać poza modę. Jeśli Twój budżet nie wystarcza na zupełnie nowe schody, możesz wykonać kilka prostych renowacji, które są szybsze i tańsze. Zastąp stare balustrady pionowymi taflami szklanymi, aby umożliwić filtrowanie światła do przestrzeni poniżej i uzyskać bardziej nowoczesny wygląd. Tafle szkła mają minimalny wygląd i pozwalają na swobodny przepływ światła. Lub wybierz piękną drewnianą balustradę dla ponadczasowego stylu. Jeśli wolisz wykładzinę niż gołe drewno lub szkło, koniecznie kup taki, który nadaje się na schody, wybierz wysokiej jakości, wytrzymały dywan. Unikaj wykładzin pętelkowych, ponieważ otwierają po zgięciu i są bardziej śliskie. Użyj dobrego podkładu zarówno na bieżniku, jak i podstopnicy i dopasuj dywan, aby stos spływał po schodach. Można również użyć paska dywanu jako bieżnika. Wsparte schody mogą wyglądać oszałamiająco, ale są także wyczynami inżynieryjnymi, a większość stopni bieżnika jest wsparta na jednej ścianie.

Aby zachować bezpieczeństwo, potrzebujesz balustrady, ale szkło nie rzuca się w oczy i nadal nadaje wygląd nieważkości. Można również zastosować balustrady nierdzewne. Te schody powinny zawsze być zaprojektowane i wykonane przez specjalistę. Prosto nie musi oznaczać nudnie i można modernizować mniej ładne schody z okładziną, takie jak drewno, płytki lub kamień. Wiele nowoczesnych domów ma wbudowane schody betonowe, które idealnie nadają się do zmiany nawierzchni. Jeśli remontujesz mniej stabilne schody, upewnij się, że są w dobrym stanie, w przeciwnym razie mogą pęknąć.