Niekiedy firmom nie opłaca się zakup dosyć drogich przecież podnośników, dla tych właśnie firm proponuje się wynajem podnośnika. Sprzęt taki służyć może do wielu celów, podnośniki koszowe zazwyczaj dźwigają w specjalnym koszu ekipę remontową, która na przykład wymienia przepalone żarówki w wysokich latarniach drogowych.

Sam wynajem podnośnika to nie wszystko, zazwyczaj do obsługi podnośnika potrzebna jest osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Praca, którą musimy wykonywać na wysokościach, może wymagać specjalnych wysięgników. Musimy określić na początku, na jakiej wysokości będziemy pracować, wówczas należy dobrać odpowiedni podnośnik koszowy do naszych potrzeb. Wynajęcie dużego podnośnika będzie z pewnością więcej nas kosztowało, więc powinniśmy wybrać dokładnie taki, jaki będzie nam potrzebny. Miejsce, w którym będą stały podnośniki, trzeba odpowiednio przygotować, można pod ramiona podnośnika podłożyć podkładki, które zapewnią większą stabilność. Będzie to istotne, ponieważ podczas wysuwania kosza, zmienia się środek ciężkości, a cały pojazd może być wtedy niestabilny i zagrażać bezpieczeństwu otoczenia. Pojazd, na którym umieszczony jest kosz, to zazwyczaj standardowy samochód ciężarowy, lub półciężarowy, który jest odpowiednio przygotowany do takiego trybu pracy. Firma organizująca szkolenia to Vtech.com.pl – Kurs podesty i podnośniki z pewnością przyda się w pracy na podnośnikach.

Jeśli poszukujemy dużego asortymentu maszyn budowlanych i interesuje nas podnośnik koszowy można sprzęt zakupić lub też wynająć.

Pamiętać należy, że podnośniki koszowe będą podnosiły załogę, a więc muszą być one sprawne i bezpieczne. Na tym nie wolno oszczędzać, bo o tragedię jak wiadomo nietrudno. Wszystkie podnośniki koszowe powinny być obsługiwane przez kadrę wcześniej przeszkoloną, zarówno pod kątem samej obsługi jak i BHP pracy. Zasięg podnośników koszowych zależy od długości ramienia samego podnośnika koszowego, może to być od kilku do kilkunastu metrów. Przykładem mogą być naprawy rynien w przypadku wysokich budynków, ale także naprawy eksploatacyjne w przypadku linii wysokiego napięcia. Z pewnością podnośniki koszowe można wykorzystać w czasie malowania fasad, budynków, jak również ich ocieplania.