Wiele firm stara się zatrudniać osoby niepełnosprawne, a takie osoby mogą pracować na wielu różnych stanowiskach w administracji, przy produkcji, sprzątaniu czy praca zdalna w domu przykładowo podczas wprowadzania danych.

Dzieje się tak, ponieważ osoby niepełnosprawne wnoszą do miejsca pracy wyjątkowe cechy i talenty, z których korzystają pracodawcy i organizacje. Jeśli znajdziemy odpowiednie miejsca pracy dla odpowiednich ludzi, może to zwiększyć zyski oraz renomę każdej firmy.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych może przynieść korzyści każdej firmie

Odpowiednia praca dla osób niepełnosprawnych

Biorąc pod uwagę bezprecedensową sytuację wywołaną pandemią COVID-19 i kryzysem gospodarczym, potrzebne są nowe pomysły i wysiłki, aby przekształcić gospodarkę i uczynić ją bardziej inkluzywną dla wszystkich. Nasza społeczność mocno ucierpiała w wyniku pandemii i musi być na czele wszelkich wysiłków naprawczych. Obecnie o wiele więcej osób niepełnosprawnych ma szansę na pracę zdalną z własnego domu, o ile posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje oraz sprzęt. Wiele firm po prostu działa obecnie w ten sposób, że wszyscy pracownicy pracują swoich w domach, więc nie ma konieczności dojazdu do biura czy siedziby firmy. Zwiększa to szansę na zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Firmy, które koncentrują się na zróżnicowanym zatrudnianiu osób, odnotowują niższe wskaźniki zwolnień, ponieważ ich pracownicy odczuwają większą lojalność wobec firmy i pozytywny wpływ na jej praktyki biznesowe. Należy starać się, aby dysproporcja między obecnym rynkiem pracy a statusem zatrudnienia osób niepełnosprawnych stale się zmniejszała. Rząd zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z zatrudniania pracowników niepełnosprawnych przez właścicieli firm, a także z kosztów utworzenia takiego stanowiska pracy, więc motywują finansowo ten proces poprzez ulgi podatkowe i dotacje.

Ponieważ praca dla osób niepełnosprawnych nie jest łatwa do znalezienia, warto skorzystać z pomocy pośredników pracy, oraz wziąć udział w szkoleniach, gdzie nauczymy się najlepszej prezentacji na rozmowach kwalifikacyjnych.