Przedsiębiorcy, którzy chcą zamknąć działalność gospodarczą, mogą obecnie zrobić to przez internet.
Na początku powinniśmy dokonać wpisu w CEIDG, możemy w tym przypadku zgłaszać zawieszenie czy też wznowienie prowadzenia działalności. Wniosek o wykreślenie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy następnie złożyć w stosownym urzędzie do swojego miejsca zamieszkania, będzie to urząd gminy lub też miasta. Należy to zrobić w terminie 7 dni od momentu zakończenia działalności.
Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej
Kolejnym urzędem, który należy poinformować, jest ZUS, mamy na to 7 dni. Składamy odpowiedni formularz o wyrejestrowanie właściciela w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, lub też pracowników w przypadku większej firmy. Będzie to informacja o zaprzestaniu opłacenia składek, w przypadku jeżeli ubezpieczenie zdrowotne obejmuje członków rodziny, należy to także zgłosić na odpowiednim formularzu. Urząd Skarbowy będzie wymagał od nas spisów z natury, zestawienia środków trwałych, wyposażenia, które w czasie likwidacji znajduje się w firmie. W tym przypadku zestawienie zgłaszamy do naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni. Dodatkowo należy przygotować także deklarację VAT-7 lub VAT-7k, dodatkowo składamy deklarację podatkową VAT-Z, dotyczy ona wyrejestrowania z VAT. Przedsiębiorcy, którzy posiadali kasę fiskalną, wykonują wydruk raportu miesięcznego oraz dobowego, które dołączone są do wniosku.
Obecnie wniosek o likwidację działalności gospodarczej możemy złożyć za pomocą strony internetowej, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym przypadku należy posiadać konto, w menu możemy znaleźć odpowiednie wnioski, możemy logować się za pomocą profilu zaufanego. Dodatkowo możemy także wybrać autoryzację przez bankowość elektroniczną, dzięki temu możemy bardzo szybko dopełnić wszystkich formalności związanych z zamknięciem działalności gospodarczej. Podczas składania wniosków wypełnimy pola zawierające dane osobowe, dane identyfikacyjne, takie jak PESEL, NIP, REGON, jak również inne dane dotyczące działalności, może być to nazwa skrócona firmy.
Obecnie likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej jest znacznie ułatwiona, możemy załatwić wiele spraw przez internet. Dzięki posiadaniu profilu zaufanego czy też logowaniu poprzez bank możemy wypełnić formularz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W podobny sposób będziemy mogli także zawiesić działanie, jak również wznowić je po pewnym czasie.