W każdym samochodzie znajduje się wskaźnik ilości paliwa, działa on najczęściej na zasadzie pływaka umieszczonego w baku, pojazd wysyła napięcie do rezystora zmiennego w zbiorniku paliwa, który jest podłączony do pływaka.

Gdy poziom paliwa zmienia się, zmienia się odporność na zmiany ilości paliwa i powoduje reakcję miernika. niektóre systemy mają wysoką rezystancję w czasie gdy bak jest pełny i niską rezystancję gdy bak jest pusty, inne są na odwrót. Zastosowanie energii elektrycznej nie jest niebezpieczne, benzyna może się palić tylko po zmieszaniu z odpowiednią mieszanką tlenu. Wewnątrz zbiornika paliwa nie ma tlenu, więc paliwo nie może się spalić. Nowoczesne samochody z wtryskiem paliwa mają pompę elektryczną wewnątrz zbiornika.

Wskaźnik zbiornika paliwa to układ elektromechaniczny.

Na górze zbiornika paliwa zamocowany jest pływak na dźwigni. Dźwignia jest przymocowana do potencjometru, a gdy pływak obniża się wraz ze spadkiem poziomu paliwa, rośnie opór w sterowaniu. Oznacza to, że mniej prądu może przejść przez kontrolkę. Miernik paliwa jest miernikiem elektrycznym, ponieważ gdy prąd rośnie, igła miernika porusza się, jeśli prąd wzrośnie, miernik pokazuje więcej prądu, co oznacza, że więcej paliwa znajduje się w zbiorniku. We wszystkich cyfrowych miernikach paliwa prąd zmienia się z sygnału analogowego na sygnał cyfrowy, a sygnał cyfrowy jest wyświetlany na tablicy rozdzielczej. Wskaźnik paliwa zwykle składa się z dwóch głównych elementów, nadajnika w bagażniku i tarczy zamontowanej na konsoli samochodu. Nadajnik składa się zasadniczo z pływaka i dźwigni, które zmieniają położenie w zależności od ilości paliwa w zbiorniku samochodu. Istnieją dwa podstawowe typy wskaźników paliwa w starszych samochodach, bimetaliczny miernik rezystancji oraz miernik magnetyczny. Wewnątrz miernika bimetalicznego znajduje się mała cewka grzewcza otaczająca pasek metalu, który składa się z dwóch kawałków różnych metali nitowanych razem. Z pewnością licznik do benzyny nie może ulegać awarii, aby podawał prawidłowe wskazania, Dzięki temu będziemy wiedzieli ile paliwa zostało w baku naszego samochodu, lub też ile paliwa przepłynęło przez licznik.