Moduł sterujący silnika zasadniczo kontroluje wiele różnych elementów których praca jest niezbędna do prawidłowego działania naszego silnika.
Komputer silnika zasadniczo nadzoruje wiele różnych urządzeń i systemów w naszym samochodzie.
Monitoruje wiele czujników rozmieszonych w różnych punktach naszego samochodu, i reguluje praca całego układu. Jedną z jego ról jest nadzorowanie mieszanki spalanej w komorze silnika, chodzi o to aby odpowiednio dobrać ilość powietrza do ilości paliwa. Dzięki przepustnicy powietrze dociera do komory w zależności od potrzeb, podobnie elektroniczny wtrysk paliwa dostosowuje się do oczekiwanej przez kierowce mocy po wciśnięciu gazu. Wcześniej, gdy stopa zetknęła się z pedałem gazu, była ona podłączona do kabla prowadzącego bezpośrednio do silnika, aby silnik mógł zdecydować, ile paliwa należy wtrysnąć, na podstawie tego, z jaką siłą został wciśnięty pedał, był to sposób mechaniczny. Obecnie elektroniczny czujnik na pedale gazu lub w jego pobliżu wysyła sygnał przewodem elektrycznym do układu sterowania silnikiem, który ocenia stan przepustnicy, a następnie wysyła sygnał do silnika w celu dostosowania dawki paliwa. Innym zadaniem sterownika silnika jest kalibracja położenia przepustnicy na biegu jałowym, czyli jaka ilość mieszanki powinna być dostarczana aby silnik mógł stale pracować.
Kiedy system wykryje nieprawidłowości może przykładowo automatycznie zmniejszyć moc silnika, a co za tym idzie prędkość, informuje wówczas o nieprawidłowości kierowcę. Moc zostaje utrzymana na poziomie, który będzie pozwalał przykładowo na dojazd do serwisu. Czasem może także nastąpić sytuacja kiedy komputer uniemożliwi zapłon samochodu jeżeli wykryje bardzo niebezpieczeństwo takie jak spadek ciśnienia płynu hamulcowego. Komputer silnika dba również o to, by samochód spełniał normy emisji, monitorując i regulując mieszankę paliwową, aby upewnić się, że silnik nie pracuje na zbyt bogatej mieszance i nie emituje zanieczyszczenia przekraczające ustalone parametry. Rolą komputera jest także nadzorowanie systemów bezpieczeństwa takich jak ABS i ESP, poduszek powietrznych czy pasów. Steruje on także tempomatem i alarmem, co więcej, moduł sterujący silnika, przechodzi test ponownej kalibracji za każdym razem, gdy włączasz samochód, aby upewnić się, że sygnały są prawidłowe. Jednak nasz komputer silnik może ulec uszkodzeniu, wówczas powinniśmy zastanowić się czy kupić nowy czy też poddać go naprawie.
Jest to urządzenia, które zarządza systemami auta tak jak płyta główna zarządza podzespołami komputera. Naprawa zatem będzie wymagała specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki. Brak prawidłowego działania może być także wywołany przez inne czynniki. Może być to po prostu awaria czujnika, czy też przewodu, przez który przepływa sygnał do jednostki sterującej. Czasem jednak trzeba będzie zakupić po prostu nowe urządzenie, nie zawsze trzeba będzie wybierać nowy model. Można bowiem zakupić sterownik silnika używany od tego samego modelu samochodu i zaprogramować go do naszego auta, wiele modeli znajdziemy na w naszym sklepie.