Czy zauważyłeś, że spalanie Twojego samochodu rośnie i nagle okazuje się, że pełny bak paliwa, który kiedyś wystarczał Ci na miesiąc dojeżdżania do pracy, teraz robi się zupełnie pusty po 3 tygodniach. Jeśli tak, to prawdopodobnie czeka Cię regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego. Ta czynność jest również potrzebna, jeśli Twój samochód się zepsuł i nie był w stanie pojechać gdziekolwiek, mimo że silnik pracował poprawnie. Jeśli wtedy zadzwoniłem do mechanika z prośbą o pomoc, prawdopodobnie właśnie sprzęgło hydrokinetyczne było pierwszą rzeczą, której sprawność zbadał.

Dlaczego regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego może być niezbędna?

Sprzęgło hydrokinetyczne jest tym urządzeniem, które sprawia, że ​​automatyczna skrzynia biegów w samochodach osobowych lub ciężarowych może przekazywać napęd. I chociaż są coraz częściej integralną częścią samochodu, ciągle niewiele osób nie rozumie, jak działają. Kiedy okazuje się, że konieczna staje się regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego, zastanawiają się, z czego to wynika. Dzięki poniższemu wyjaśnieniu będziesz wiedzieć, jak działa sprzęgło hydrokinetyczne i dlaczego co jakiś czas wymaga wizyty u specjalisty, który je zregeneruje.

Co ma wspólnego regeneracja sprzęgła kinetycznego i moment obrotowy?

Aby zrozumieć zasadę działania sprzęgła kinetycznego, warto dowiedzieć się, czym jest moment obrotowy. Mówiąc najprościej, moment obrotowy to potencjalna energia, która jest wytwarzana, gdy coś się kręci. Nakręcane zabawki, którymi prawdopodobnie bawiłeś się w dzieciństwie i samochody, które toczą się do przodu, kiedy najpierw parę razy odciągniesz je do tyłu (naciągając sprężynę) odciągnięciu, działają dzięki sile uzyskiwanej z momentu obrotowego.

W samochodach obrót wału korbowego silnika wytwarza moment obrotowy. To właśnie pozwala na przyspieszenie samochodu. Im większy moment obrotowy wytwarza silnik, tym szybciej pracuje.

Sprzęgło hydrokinetyczne (które czasem nazywa się konwerterem momentu obrotowego) przenosi ten moment obrotowy z silnika na system napędzający koła i umożliwiający ruch samochodu. Regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego umożliwia przywracanie zużywających się elementów, z których jest ono zbudowane do pełnej sprawności i wydajniejsze przenoszenie energii momentu obrotowego.