Jest wiele czynników, które mogą przyczyniać się do występowania chrapania w nocy.
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że to mężczyźni częściej chrapią lub mają bezdech senny niż kobiety. Niemal połowa osób dorosłych chrapie przynajmniej okazjonalnie, ale to mężczyznom w średnim wieku i z nadwagą przydarza się to najczęściej. Osoby z nadwagą lub otyłością częściej chrapią lub mają obturacyjny bezdech senny, ponieważ nadmiar tkanki blokuje swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co wprawia je w wibracje i powoduje powstanie odgłosów chrapania. Niektórzy ludzie mogą mieć długie miękkie podniebienie lub duże migdałki oraz języczek, które mogą zwężać drogi oddechowe i powodować chrapanie. Alkohol rozluźnia mięśnie gardła, zwiększając ryzyko chrapania, dlatego nie należy spożywać alkoholu na krótko przed snem. Jeśli masz wadę strukturalną w drogach oddechowych, taką jak skrzywienie przegrody, lub nos jest chronicznie zatkany, ryzyko chrapania jest większe. Warto zatem wyleczyć alergię, przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych oraz brać leki na chrapanie. Nawykowe chrapanie może być czymś więcej niż tylko uciążliwością. Oprócz zakłócania snu partnera, jeśli chrapanie jest związane z bezdechem sennym, możesz być narażony na różne komplikacje zdrowotne. Objawami chrapania i bezdechu sennego jest senność w dzień, trudności z koncentracją,częsta frustracja lub złość, oraz bóle głowy i suchość w gardle. Dodatkowo występuje większe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru.
Główne oddziaływanie chrapania dotyczy osoby, z którą dzielimy sypialnię, której może przeszkadzać uciążliwy hałas w nocy.
Należy zatem znaleźć odpowiednie sposoby na chrapanie, aby móc spokojnie spać w nocy, a pomocna może być strona http://sposobynachrapanie.pl. U osób dorosłych operacja laryngologiczna rzadko jest pierwszą metodą leczenia w przypadku chrapania lub bezdechu sennego, ale może być opcją, jeśli inne metody nie są skuteczne lub mamy wadę anatomiczną układu oddechowego, jak skrzywiona przegroda nosowa. Lekarz może również zająć się polipami nosa lub innymi niedrożnościami przewodów nosowych.