Ból stawów jest bardzo częstym problemem z wieloma możliwymi przyczynami występowania, ale zwykle jest wynikiem urazu lub zapalenia stawów.

U osób starszych ból stawów, który staje się coraz silniejszy, jest zwykle oznaką choroby zwyrodnieniowej stawów. Może dotyczyć tylko jednego stawu lub wielu. Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli masz trwałe objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Staw kolanowy jest prawdopodobnie najczęściej uszkadzanym stawem i jest szczególnie wrażliwy i podatny na urazy, ponieważ przenosi cały ciężar ciała. Jeśli ostatnio zraniłeś staw i nagle staje się on znowu bolesny, cienka warstwa tkanki wyściełająca stawy i ścięgna może być w stanie zapalnym, co jest nazywane pourazowym zapaleniem błony maziowej.


Zwykle nie powoduje zaczerwienienia ani ciepła. Powinieneś być w stanie poradzić sobie z obrzękiem w domu za pomocą leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, okład lodowy i odpoczynek. Bóle stawów mogą być spowodowane działaniami niepożądanymi niektórych leków przeciwnowotworowych. Inne przyczyny bólu stawów obejmują między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, czyli choroba zapalna obejmująca wiele stawów w ciele. Jest choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że układ odpornościowy przyczynia się do bólu. Może to być również choroba zwyrodnieniowa stawów. Jest to choroba zapalna z bólem i sztywnością wielu stawów w ciele. Jest to dość powszechne zjawisko, trwające mniej niż 30 minut dziennie po przebudzeniu ze snu. Wiele osób z chorobą zwyrodnieniową narzeka na poranną sztywność stawów.
Stosowanie niektórych leków, jako efekt uboczny, może powodować ból stawów, który zwykle ustępuje po odstawieniu leków. Inne stany zapalne niereumatoidalne, takie jak dna moczanowa, czyli zbiór złóż kryształów kwasu moczowego w stawie lub toczeń również mogą być przyczyną bólu stawów. Przeczytasz o tego typu dolegliwościach na stronie https://www.firia.pl/bol-stawow/. Możesz mieć obrzęk i zaczerwienienie bolesnych stawów lub odczuwać ból w jednym konkretnym regionie, takim jak ból pleców. Ten ból może być łagodny lub silny. Ból może trwać kilka minut lub może być stały. Również nadmiernie obciążające ćwiczenia fizyczne mogą skutkować bólem.