Osoby zainteresowane najmem mieszkania z pewnością zauważyły, że wiele ofert opiera się o najem okazjonalny.
Jest on rozwiązaniem, które chroni interesy wynajmującego. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości pokazuje, że prawa właściciela nieruchomości często są słabsze od praw lokatora. Eksmisja z mieszkania osoby, która przestaje płacić czynsz jest bardzo trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa (dotyczy to na przykład kobiet w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi). Najem okazjonalny wymaga od najemców zrzeczenia się części swoich praw. Są oni również zobowiązani do opuszczenia lokalu na życzenie jego właściciela. Charakterystyczne dla umowy najmu okazjonalnego jest możliwość zawarcia na czas maksymalnie 10 lat.
Kancelaria adwokacka o najmie okazjonalnym
Ważnym elementem umowy o najem okazjonalny jest notarialne potwierdzenie, że zobowiązuje się on do opuszczenia nieruchomości na żądanie wynajmującego. Dodatkowo musi podać adres lokum, w którym będzie mógł zamieszkać w razie eksmisji. W przypadku tego typu umowy konieczna jest również zgoda właściciela powyższego lokalu na przyjęcie najemcy w razie jego eksmisji. Umowa najmu okazjonalnego jest bardziej kosztowna od standardowej umowy o najem mieszkania, a jej warunki zdecydowanie mniej atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Chęć jej podpisania dla wynajmującego może oznaczać wydłużenie czasu poszukiwań osób zainteresowanych danym mieszkaniem. Nie wszyscy są gotowi płacić dodatkowo za notariusza, dodatkowo nie wszyscy chcą lub mogą podać adres lokum zastępczego;
Zdaniem ekspertów z popularnej kancelarii adwokackiej (jej dane można sprawdzić w tym miejscu:kancelaria-bpg.pl ) umowa o najem okazjonalny ma swoje zalety i wady. Jest ona dobrym rozwiązaniem, gdy posiadamy mieszkanie w dużej miejscowości i w doskonałej lokalizacji. Wówczas pomimo dość niesprzyjających z punktu widzenia najemcy warunków prawdopodobnie uda się nam znaleźć lokatora. Jednak gdy nasze mieszkanie jest średnio atrakcyjne poszukiwana lokatorów mogą się przedłużać.